Dawna niemiecka nazwa Ramsówka to Klein Ramsau, jest to niewielka wieś położona na trochę uboczu i w oddaleniu od głównych dróg. W Ramsówku natkniemy się na dwie typowe warmińskie kapliczki, położone są na prywatnych posesjach. Pochodzą z początku XX wieku, jednak różnią się od siebie konstrukcją i przeznaczeniem.
Jedna z nich to bardzo typowa budowla nawiązująca swym kształtem do większości powstałych w tym regionie, zwarta murowana konstrukcja z czerwonej cegły licowej. Jest to wielokondygnacyjna kapliczka typu dzwonniczkowego, jej górna część to dwustronny prześwit w którym znajduje się nadal działająca sygnaturka. Głównym elementem dolnego poziomu to duża półkolista otwarta wnęka i liczne figury wewnątrz niej, całość przykryta wielospadowym dachem.
Druga kapliczka położona jest na oddalonej kolonii, na terenie prywatnego gospodarstwa. Nie jest to jednak jej pierwotna lokacja bowiem w to miejsce została przeniesiona w roku 1959, umieszczona w szczycie data odnotowuje to wydarzenie. Front kapliczki tworzy głównie duża nisza zamknięta łukiem odcinkowym wewnątrz której są dwie ludowe figury, jedna z nich przedstawia świętego Walentego. Obecnie całość pokryta jest grubą warstwą szarego tynku, co trochę zasłania jej oryginalny wygląd.
Kapliczki nie są wpisane do rejestru zabytków, są jednak w dobrej kondycji i pod ścisłą opieką mieszkańców.