Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kaplice i krzyże przydrożne Boża Męka z 1803 roku przy starym cmentarzu

Pszczyna

Boża Męka z 1803 roku przy starym cmentarzu

Spacerując po pszczyńskim parku wypada także, albo raczej należałoby także zwiedzić stary cmentarz znajdujący się przy ul. Fr. Chopina- parafii Świętej Jadwigi Śląskiej, na którym do 05.09.1939 roku znajdował się drewniany kościółek pod tym samym wezwaniem, niestety spalony przez Niemców.

Jednak przed wejściem na teren cmentarza niewątpliwie uwagę należy zwrócić na stojący tam krzyż pochodzący (według wyrytej na postumencie daty) z roku 1803. Stojący przed wejściem krzyż obecnie nie jest jakąś rewelacją rzeźbiarską, a być może nie był też, kiedy został postawiony. Składa się jakby z trzech części: podstawy, na której widoczny jest rok jego postawienia “1803”, korpusu (kolumny) i krzyża z Ukrzyżowanym Chrystusem. Podstawa ozdobiona została cokolikiem w kształcie otwartej, trapezowej, niskiej bryły, w którą osadzony został korpus. W korpusie, od frontu został jakby “doklejony” obraz z Postacią Matki Boskiej z dłońmi złożonymi na wysokości prawego biodra, z głową umieszczoną w otoczce świętości, ubraną w czerwoną sukienkę z przewieszoną na ramieniu niebieską “peleryną”.

Przy krzyżu, Ukrzyżowanemu Chrystusowi zwykle towarzyszą figury Matki Bożej i Jana Ewangelisty. W tym wypadku Figura Chrystusa jest jakby osamotniona, wisząca na krzyżu zakończonym strzałkami z zaokrąglonymi końcówkami. Na szczycie krzyża widoczny jest metalowy, pionowy, zwinięty u dołu kartusz, z wytartym już napisem “INRI”, który niewątpliwie był w roku 1803. Figura Ukrzyżowanego Chrystusa przypuszczalnie jest kolejną figurą w historii opisywanej Bożej Męki.

Krzyż stoi w otoczeniu świeżych i sztucznych kwiatów, zniczy, ogrodzony stalowym łańcuchem, opartym na słupkach wykonanych z materiału zbliżonego do kamienia. Niewątpliwie mieszkańcy Pszczyny dbają o krzyż, jego otoczenie, lecz mimo tego potrzebuje on renowacji. Czas zrobił swoje, ale nie należy się pasywnie przyglądać by zniszczył zabytek, który jest jednym z najstarszych na terenie Pszczyny.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pszczyna
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na