Wzgórze swoją nazwę zawdzięcza niewątpliwie procesom czarownic. W połowie XVII wieku pogranicze nysko – jesenickie stało się ponurą sceną jednego z epizodów historii tego regionu.
W wyniku licznych pomówień, oskarżeń w procesach poprzedzonymi okrutnymi torturami życie straciło około 250 osób posądzonych o czary, w tym w samych Głuchołazach 22 osoby. Na górze nie ma śladu po drewnianej szubienicy ani po cmentarzu dla wisielców tzw. fałszywym cmentarzu, na którym ich chowano.
Obecnie Szubieniczna Góra jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i kuracjuszy uzdrowiska. Na szczycie postawiona jest drewniana altanka, gdzie można odpocząć i podziwiać panoramę miasta. Postawiona obok altanki tablica informuje o historii wzniesienia. Przez wzniesienie poprowadzony został również pieszy miejski szlak turystyczny.
Przez Szubieniczną Górę przebiega również polsko – czeski szlak rowerowy nazwany „Szlakiem czarownic”. Jego długość wynosi około 233 km i prowadzi przez miejsca i miejscowości związanymi z odbywającymi się w XVII wieku polowaniami na czarownice. Szlak zaczyna się w miejscowości Mohelice w Czechach, a kończy w Paczkowie przy tzw. Domu Kata.