Mieszkańcy Łąki Prudnickiej w 1928 roku postawili kamienny pomnik żołnierzom pochodzącym z ich miejscowości a poległym na frontach I wojny światowej. Pomnik ustawiony na kamiennej podstawie składał się z dwóch części. Pierwsza część to pięć tablic, na których wyryte zostały nazwiska poległych, drugą mniejszą część pomnika zdobił krzyż z ramionami zwężającymi się symetrycznie ku środkowemu punktowi. Przestrzeń między nimi wypełniały liście dębu. Na dolnym ramieniu wyryty został rok - 1914, a pod krzyżem napis w języku niemieckim "Unseren tapferen Held" (Naszym dzielnym bohaterom).
Po II wojnie światowej pomnik został przewrócony. Przez dziesiątki lat przeleżał na ziemi przykryty warstwą ziemi, opadającymi liśćmi i porośnięty trawą i chaszczami. W 2000 roku kierowniczka wiejskiego domu kultury wraz z młodzieżą postanowiła posprzątać zaniedbany teren przy drodze Prudnik- Głuchołazy. Podczas porządkowania terenu odkryte zostały granitowe płyty przewróconego pomnika. Postawienie przewróconego pomnika spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem radnego z PIS, który twierdził, że wyryty wizerunek żelaznego krzyża, to propaganda i gloryfikacja nazizmu. Ostatecznie pod koniec 2008 roku postawione zostały jedynie tablice z nazwiskami poległych.
Warto wiedzieć:
Order Krzyża Żelaznego w 1813 r. ustanowił król Prus Fryderyk Wilhelm III. Symbolika orderu nawiązywała od krzyży starożytnych chrześcijan. Krzyż ten w średniowieczu przejął zakon krzyżacki, a od 1813 r. przyznawany Niemcom za męstwo na polu walki.