Budynek obecnego liceum został zbudowany w latach 1870-74, jego projektantem był budowniczy rodu von Donnersmarcków, Heinrich Herzog. Budowla jest zbudowana z cegły pełnej, nieotynkowanej, przekryta dachem płaskim, o bryle na rzucie przypominającym literę “E”. Elewacja główna, widoczna od ul. Bytomskiej, ozdobiona została ryzalitem, w którym znajduje się dziś wejście główne. Poza tym elewacje ozdobiono elementami z czerwonej terakoty, a także pilastrami i gzymsami wykonanymi z okładziny w kolorze żółtym.
We wnętrzu budowli pierwotnie znajdowało się mieszkanie służbowe dla dyrektora szkoły, dla woźnego i pokój dla uczniów spoza ówczesnych Tarnowskich Gór, laboratorium chemiczne, pokój konferencyjny, klasa śpiewu, a także inne pomieszczenie pomocnicze. Przez lata, wnętrze budynku zmieniało swój wygląd. Z oryginalnego wystroju została tylko żeliwna, ozdobna konstrukcja klatki schodowej, stolarka drzwiowa, czyli dwuskrzydłowe, masywne drzwi wejściowe, a na parterze zachował się oryginalny dzwonek.
Niewielką część dawnego wyposażenia dziś stanowią jeszcze szkolne eksponaty, m. in. pomoce naukowe, w tym zatopiona w formalinie żaba, która po ponad stu latach, przybrała całkowity kolor biały.