Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Rogóż

Gotycki kościół św. Barbary (XIV w.)

Chociaż 14 września 1338 r. ówczesny wójt warmiński Henryk Luter dokonał oficjalnej lokacji tej miejscowości, to jednak już w 1337 r. można odnaleźć wzmianki o parafii i proboszczu. Kościół który tu się znajduje i położony jest w centralnym miejscu wsi powstał jednak w późniejszym okresie, wybudowano go także w dwóch etapach. W drugiej połowie XIV w. postawiono główną część świątyni oraz dolne kondygnacje wieży, resztę tej konstrukcji wzniesiono w 1797 r. w 1772 r. wzniesiono kruchtę od strony północnej a w 1797 r. resztę wieży.

Kościół był wielokrotnie restaurowany i prace głównie obejmowały dach oraz zakrystię, natomiast około 1720 r. pomalowano sufit który bez żadnych remontowych ingerencji przetrwał do czasów współczesnych. Świątynia którą od początku oddano pod opiekę św. Barbary to budowla orientowana zdecydowanie utrzymana w stylu neogotyckim, murowana na cokole z kamienia narzutowego i cegły. Strona północna to wspomniana już kruchta i zakrystia, strona zachodnia to wieża z tarczami zegarowymi w najwyższej części.

Kościelną wieżę przykryto dachem namiotowym z drewnianą kwadratową latarnią, zakończoną blaszanym daszkiem i chorągiewką z datami 1797 i 1954. Wschodnie naroża obiektu wieńczą sterczyny z przełomu XIX i XX w., od strony południowej obecnie znajduje się zamurowany ostrołukowy portal.

W wyposażeniu kościoła na szczególna uwagę zasługuje tradycyjnie ołtarz główny, ten wykonany w stylu rokokowym powstał około 1770 r. w warsztacie Bernarda Chrystiana Schmidta. W centrum ołtarza umieszczono obraz św. Barbary który został namalowany został przez Johanna Strunge prawdopodobnie w 1850 r., ołtarze boczne zostały wyposażone w nowsze obrazy. Z innych elementów warto wspomnieć o granitowej chrzcielnicy i kropielnicy, a także o barkowym krucyfiksie i konfesjonałach. Wokół kościoła znajdował się dawniej cmentarz otoczony parkanem, znajdowały się tu nieliczne groby zmarłych księży i ówczesnych parafian.

Kościół pod wezwaniem św. Barbary jako zabytek architektury sakralnej, objęty jest opieką konserwatorską od 1957 r.

Opis uzupełnił: maniek66 31-08-2015

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Rogóż
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na