Grupa Ukrzyżowania w Szopienicach jest przypuszczalnie najstarszym tego typu zespołem rzeźb w Katowicach, wykonanym w roku 1899, stojącym przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Charakteryzuje się szerokim postumentem, na którym stoi Krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem, po bokach którego stoją Maryja z Janem Ewangelistą, najbardziej umiłowanym z apostołów Chrystusa.
Na froncie postumentu znajdują się trzy tablice z inskrypcjami w językach łacińskim i niemieckim. Środkową tablicę zwieńczono ostrym łukiem nawiązującym do stylu neogotyckiego, w którym zbudowano kościół. Przypuszczalnie też takiego rodzaju zwieńczenie tablicy inskrypcyjnej mogło mieć na celu nawiązanie do epoki gotyku, czasu ascetyzmu, a może też z uwagi na zbliżający się przełom wieków. Najważniejszym jednak z całej Bożej Męki jest krzyż, który został jakby podwyższony, tym samym wyeksponowany, osadzony nad środkową tablicą z inskrypcją na dodatkowym stopniu osadzonym na podstawie.
Rzeźby Maryi i Jana ( wówczas jeszcze nie świętego ) wykonano z niezwykłą starannością, zachowując naturalne wielkości postaci. Maryja z rozpaczy opuszcza głowę, a Jan spogląda w górę na Ukrzyżowanego Chrystusa. Ciekawym szczegółem dla patrzącego na krzyż może być fakt, iż ręce Ukrzyżowanego Chrystusa są ułożone poziomo (sztywno) wzdłuż poprzecznej belki krzyża, bez “podwinięcia” dłoni odczuwających niespotykany ból, jakim było przybicie ich do krzyża grubymi gwoździami. W ten sposób dawniej - tworząc Boże Męki - rzeźbiono Chrystusa, którego postać tworzyła całość z krzyżem.