Niedaleko miejscowego stawu, w bliskiej odległości od remizy strażackiej, przy skrzyżowaniu ulic, wśród zieleni, otoczony metalowym płotkiem stoi Pomnik Opatrzności Bożej zwany również Pomnikiem Trójcy Świętej.
Na wysokim postumencie, na którym stoi rzeźba z postaciami Syna Bożego, Ducha Świętego i Boga Ojca, widoczne są dwie daty: „1629” i „1927”. Pierwsza z nich może oznaczać rok wykonania rzeźby, a druga może oznaczać jej renowację, albo też ewentualne przeniesienie jej w obecne miejsce. Źródła milczą na ten temat, stąd to jest moja subiektywna hipoteza.
Genezą wykonania Rzeźby Trójcy Świętej może być trwająca 11. rok wojna trzydziestoletnia, a więc panująca wówczas na tych terenach zaraza. Według przekazów, kiedy postawiono rzeźbęTrójcy Świętej, panująca wówczas zaraza ominęła miejscowość, stąd wotum wdzięczności ówczesnych mieszkańców. Kto jest autorem Rzeźby, nie wiadomo. Źródła także milczą na temat jej fundacji ale można przypuszczać, że fundatorami mogli być ówcześni właściciele Izbicka i okolic a autorem Johann Melchior Österreich...
Kilka metrów w prawo (od strony patrzącego), w murze okalającym prywatną posesję znajduje się kapliczka wnękowa albo powiedzmy murowana “gablota” z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. “Kapliczka” jest murowana, otynkowana, bez szczególnych detali architektonicznych, oprócz widocznego od frontu naczółka zbliżonego do stylu klasycystycznego.
Obraz otoczony jest wiankiem kwiatowym, co potwierdza, że mieszkańcy dbają o “kapliczkę”. Uważa się, że obraz został namalowany w tym samym roku, co Rzeźba Trójcy Świętej stojąca kilka metrów wcześniej (1629 r.) Autorem obrazu jest miejscowy artysta, jednak nieznany z imienia I nazwiska.