Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Kamienica z ul. Kilińskiego 86, tu mieszkał Tadeusz Łabędzki

Łódź

Kamienica z ul. Kilińskiego 86, tu mieszkał Tadeusz Łabędzki

Każdego zapewne cieszą odnowione, zabytkowe budynki w naszych miastach i nie tylko. Są one na stałe związane z historiami miast, z radościami ich mieszkańców a i często tragediami. Jednym z wielu przykładów z Łodzi może być kamienica przy ul. Kilińskiego 86 (d. ul. Widzewska).

Jej gruntowny remont miał miejsce w 2007 r. dzięki czemu jej piękno przyciąga wzrok niejednego przechodnia. Plany jej budowy wraz z bocznymi oficynami powstały w 1895 r. Dwa lata później tj. w 1897 r. przystąpiono do wznoszenia. Jej właścicielem był prawdopodobnie Adolf Rauscha (lub bracia Trilling (Fryling)) zaś pod planami widnieje podpis architekta Franciszka Chełmińskiego. Dziś trudno rzec, czy Chełmiński był ich twórcą, czy tylko z racji piastowania stanowiska architekta miejskiego podpisał je.

Warto wiedzieć:

W kamienicy tej mieszkał Tadeusz Łabędzki (ur. 24.XII. 1917 r. w Filadelfii, zamordowany 6.VI.1947 w Warszawie), polski działacz narodowy, żołnierz, redaktor naczelny pisma "Wszechpolak". 7 kwietnia 1946 r. Łabędzki wpadł w zasadzkę przygotowaną na niego przez UB przy ul. Gdańskiej w Łodzi. Następnie przewieziony do MBP w Warszawie gdzie był bestialsko torturowany i katowany. Został stracony strzałem w tył głowy 9 czerwca 1947 r. i pochowany w nieznanym miejscu. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, w kwaterze "Na Łączce".

Dla uczczenia pamięci tego "Żołnierza Wyklętego" 7 kwietnia 2010 w kamienicę w której mieszkał wmurowano pamiątkową tablicę. W 2012 r. Tadeusz Łabędzki pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na