Zorganizowane lecznictwo w Siedlcach swoje początki zawdzięcza księżnej Aleksandrze Ogińskiej. To z jej inicjatywy wzniesiono w 1793 r. drewniany budynek przy ulicy Starowiejskiej będący przytułkiem dla ubogich oraz osób starszych i kalekich. Pracował w nim etatowy lekarz opiekujący się również chorymi.
Drewniany przytułek w 1832 r. zastąpił murowany budynek, będący siedzibą Szpitala Miejskiego. Jak na ówczesne czasy szpital był nowoczesną, pięciooddziałową placówką służącą nie tylko mieszkańcom Siedlec, ale i jego okolic. Na pomoc mogli tu liczyć nadal starcy i ubodzy. Tzw. stary szpital służył lecznictwu do 1989 r., kiedy zastąpił go nowy obiekt.
Sędziwy budynek przez dwadzieścia lat nie miał przeznaczenia, groziła mu nawet rozbiórka. Skończyło się jednak rewitalizacją i przywróceniem dawnej funkcji. Dziś funkcjonuje w nim Centrum Zdrowia Psychicznego. Dawny Szpital Dobroczynności, jak nazywano także budynek przy ulicy Starowiejskiej 15, wpisany został do rejestru zabytków 25 listopada 2010 r. decyzją nr A-997, identyfikator NID 743485.