Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: archeologiczne Dawna stolica biskupstwa lubuskiego

Górzyca

Dawna stolica biskupstwa lubuskiego

Mało kto z przejeżdżających przez Górzycę zdaje sobie dziś sprawę z faktu, że ta senna wioska była niegdyś miastem o wielkim znaczeniu. To tutaj znajdowała się siedziba biskupów lubuskich. Tutaj także wybudowano jedno z najstarszych Sanktuariów Maryjnych. Przypomina o tych faktach głaz ustawiony na tzw. Targaczu, tyle, że mało kto w to miejsce trafia. A wystarczy wyjeżdżając z miejscowości w stronę Słubic, skręcić (mniej więcej naprzeciwko stacji paliwowej) w prawo, w drogę ku oczyszczalni ścieków. W widniejącej po lewej stronie gruntowej drogi kępie drzew znajdziecie kamień z lakoniczną (ale jakże ważną) informacją: „Tu znajdowały się/ katedra biskupów lubuskich/w latach 1276-1325/Sanktuarium Maryjne „Prope Goriciam” / do roku 1551

Biskupstwo lubuskie powołano w latach 1123-24, za panowania Bolesława Krzywoustego. Jego zadaniem było prowadzenie akcji misyjnej wśród Słowian zamieszkujących ziemie położone w widłach Warty, Odry i nad Szprewą aż do terenów, na których rozłożył się dzisiejszy Berlin. Do 1424 r. podlegało bezpośrednio arcybiskupowi gnieźnieńskiemu, później arcybiskupowi Magdeburga. Istniało do 1555 r. Pierwszą stolicą był Lubusz (obecnie Lebus w Brandenburgii), kolejną Górzyca (1267-1385) a ostatnią – po napadzie na miasto i uprowadzeniu stąd biskupa – Fürstenwalde nad Szprewą.

Kolegiata górzycka w źródłach pisanych odnotowana była po raz pierwszy w 1276 r. - jako już istniejąca. Cudowny wizerunek Matki Boskiej (przeniesiony tu prawdopodobnie z pobliskiego Pamięcina) znajdował się w niej do połowy XVI w. W 1551 r. zniszczona i zrabowana przestała istnieć. Według przekazów źródłowych, jej ruiny widoczne były jeszcze w XVIII w. a gotycką cegłę wykorzystano podczas budowy XIX w. folwarku (z którego dziś niewiele pozostało).

Podczas ostatnich badań archeologicznych odkryto na Kępie Targacz wielowarstwowe cmentarzysko przykościelne (długi okres wykorzystywania) i fragmenty gotyckich murów. Z zapisków historycznych wiadomo o dużej ilości znajdowanych tutaj lasek i kijów, którymi podpierali się zapewne przybywający tłumnie do sanktuarium chorzy wierzący w uzdrawiającą moc obrazu Matki Boskiej.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Górzyca
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na