Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Brzóza

Zaskakujący pomnik

Przejeżdżając przez Brzózę nie sposób nie zauważyć tego miejsca. Na skraju skweru ograniczonego ulicami Warecką, Rynek, Krótką i Pionkowską stoi wyjątkowo ciekawy pomnik, bardzo ozdobny pomnik. Wieńczy go niewielki krzyż wznoszący się nad girlandą strusich piór. Poniżej znajduje się owalna płycina, w której umieszczono kartusze z herbami Ożarowskich i Dzierzbickich (rodzice fundatora). Otaczają je płaskorzeźbione łopocące sztandary, pośród których widać białą broń. Na dole pomnika odwzorowano bębny i werble sygnałowe, lufy oraz armatnie kule. Całość zdaje się być nacechowana mocno patriotycznie, dlatego inskrypcja budzi zaskoczenie. Ponad herbami wykuto napis (pisownia oryginalna) „Pamiątka missyi w Brzózy dnia 15 maja 1839 r. Krzyż odnowiony 1860”.

Krzyże misyjne to dość często spotykany element krajobrazu przykościelnego ale pomnik misyjny i to TAKI, jest chyba rzadkością. Można się spotkać z opiniami, że pod płaszczykiem upamiętnienia misji kryje się w tym przypadku hołd złożony powstaniu listopadowemu ale niektórzy znawcy tematu uważają, iż fundator – hr. Adam Ożarowski - próbował w ten sposób zatrzeć ojcowskie grzechy. Jego ojciec – Piotr, hetman wielki koronny – był tym, który zatwierdził drugi rozbiór Polski. W 1794 r. uznany został za zdrajcę i powieszony.

O misjach przeprowadzanych w Dekanacie Kozienickim w okresie pomiędzy 28 kwietnia a 15 maja 1839 wspomina w swoich zapiskach krajoznawca i regionalista, ksiądz Jan Wiśniewski: „Na pamiątkę tej jubileuszowej uroczystości wystawiono wspaniały pomnik i odbito znaczną ilość bronzowych medalików dla rozdania wiernym znajdującym się na Misyi. Pomnik odbytych misyj stoi o kilkaset kroków od kościoła w osztachetowanym ogródku. Całość wykonana z cegły, na pomniku stoi drewniany krzyż. Napis brzmi: „15maja 1839.” Krzyż ten odnowiony w 1860r. Poniżej herby Ożarowskich, na wyzłacanej, mocno uszkodzonej blasze; znacznie uszkodzone zostały imitacje orderów.”

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Brzóza
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na