Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kaplice i krzyże przydrożne Przydrożny krzyż - "pomnik wdzięczności"

Janowice

Przydrożny krzyż - "pomnik wdzięczności"

W czasie, gdy zniesiono pańszczyznę w Królestwie Polskim z inspiracji zaborcy, pojawiły się tzw. dziękczynne figury uwłaszczeniowe. Stawiali je chłopi jakoby w wyrazie wdzięczności Carowi za dekret uwłaszczeniowy. Jednym z niewielu takich kamiennych krzyży jest ten w Janowicach położony w środku wsi, przy skrzyżowaniu lokalnych dróg.

Na froncie cokołu znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca klęczącego chłopa przed wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś na krzyżu znajduje się rzeźba ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Są też inskrypcje na ścianach bocznych "KTÓRYŚ CIERPIAŁ DLA NAS RANY JEZU CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. O MATKO BOLESNA PRZYCZYŃ SIĘ ZA NAMI." Zaś na drugiej "NA CZEŚĆ I CHWAŁĘ I UWIELBIENIE PANU BOGA TĘ FIGURĘ WYSTAWILI WŁOŚCJANIE WSI JANOWICE" 30 MAJ 1883."

Zaproponował: sonia27

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Janowice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na