Pisarzowice, noszące także niemiecką nazwę Schreibersdorf, to jedna z wsi w gminie Strzeleczki na Opolszczyźnie. Najstarsze źródło historyczne pochodzące z 1285 r. wspomina o osadzie Villa Scriptoris, co w języku polskim oznacza wieś pisarza. Pisarzowice były na przełomie XIII/XIV wieku domeną księcia Bolesława Opolskiego, później cystersów z Lubiąża i wielu innych właścicieli, a w 1646 r. weszły w skład dóbr rodu Oppersdorffów. Po tych ostatnich pozostał tutaj okazały pałac.
Pałac w Pisarzowicach wzniesiony został w połowie XVII wieku i był siedzibą wdów po zmarłych członkach rodziny Oppersdorffów. Można go więc określić mianem wdowiego domu. Jest to piętrowa, utrzymana po przebudowie w połowie XVIII stulecia w późnobarokowym stylu budowla otoczona niewielkim parkiem i ogrodem. Budynek rozdziela sień umieszczona centralnie. Wewnątrz znajduje się szeroka dwubiegowa klatka schodowa. Dach pałacu wykonany został z blachy. Przez lata obiekt uległ znacznej degradacji i dziś jest powoli remontowany przez nowego właściciela.
Pałac Oppersdorffów jest zabytkiem wpisanym na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa 7 maja 1964 r. decyzją 843/64 i nosi identyfikator 610962.