Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Była fabryka Paula Desurmonta

W sąsiedztwie byłych zakładów F. W. Schweikerta znajdują się budynki byłego " królestwa" Paula Desurmonta. On to właśnie po kupnie działki przy ul. Wólczańskiej, wybudował w tym miejscu przędzalnię wełny czesankowej, czesalnię oraz farbiarnię wełny. Zakłady nazwano "nowymi Francuzami", gdyż powstały w 1889 r. w odróżnieniu od "starych Francuzów", których miano dzierżyła fabryka L. Allarta.

Początek XX wieku przyniósł decyzję o wydzierżawieniu fabryki Arnoldowi Koechlinowi. W 1907 r. zawiązała się spółka pod nazwą " Paul Desurmont, Motte i S-ka " z kapitałem 1,5 mln franków. Była zarazem oddziałem centrali w Roubaix, zatrudniając ok. 850 osób. Podczas I wojny światowej Niemcy poczynili duże szkody, dewastując przdsiębiorstwo.

Od roku 1926, pozbywając się udziałów w fabryce P. Desurmont przyczynił sie do zmiany nazwy spółki na " Zakłady Paul Desurmont, Motte i S-ka, właściciele Motte i S-ka ". W latach 30 XX w. zostały wydzierżawione koncernowi " Union Textile S. A. ". Podczas wojny znajdowały się pod niemieckim zarządem komisarycznym. Po 1945 r. znacjonalizowano i utworzono tutaj Zakłady Przemysłu Wełnianego nr. 5, które przekształcono w Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Karola Świerczewskiego.

Od lat 70 XX w. obiekty użytkuje Politechnika Łódzka, posiadająca tu wydziały m.in. Instytut Fizyki czy Informatyki.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na