Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: militaria 31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim

Wieniotowo

31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim

W 1950 r. w ramach planów obrony wybrzeża zdecydowano o budowie baterii artylerii mających zadanie ochraniać polskie porty. Jedną z nich, osłaniającą od wschodu Kołobrzeg, ulokowano 1,5 km na wschód od Ustronia Morskiego, na terenie dawnej wsi Alt Wendhagen (dziś Wieniotowo, ale na wyludnionych w 1945 r. nadmorskich terenach przez wiele lat nie pozwalano się osiedlać).

Baterię ulokowano na grzbiecie 22-metrowej wydmy, silnie zalesionej. 31. Bateria Artylerii Stałej (JW. 1437) osiągnęła gotowość bojową w 1954 r., a składała się z 4 stanowisk dział 130 mm (model B-13 prod. radzieckiej), stanowiska kierowania ogniem obiekty pomocnicze. Rozmieszczone są one na obszarze od tablicy informacyjnej stojącej przy drodze do ujścia rzeki Czerwonej, część jest niedostępna należąc nadal do Marynarki Wojennej. Baterię rozformowano w 1974 r.

Najłatwiej odnaleźć i zobaczyć 4 identyczne stanowiska ogniowe: trzykondygnacyjne bunkry (działobitnia, magazyn amunicji, pomieszczenia załogi), do których wspiąć się trzeba z leśnej ścieżki po stromych schodach. Obiekty są otwarte, można zejść do podziemi, należy jednak mieć latarkę i być przygotowanym na stojącą w pomieszczeniach długo po opadach wodę. Nie ma tam żadnych elementów wyposażenia, nie ostał się niemal żaden kawałek metalu.

Główne stanowisko kierowania ogniem oglądać można jedynie zza płotu terenu wojskowego, do zapasowego jest bezpośredni dostęp, ale trudno je odnaleźć w lesie. Ponadto na plaży znajdują się elementy umocnień obrony przeciwdesantowej: betonowe fragmenty jednoosobowych stanowisk strzeleckich.

Zaproponował: pehade

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Wieniotowo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na