Niewątpliwie najładniejszą budowlą Dzielowa jest kościół pw. św. Mikołaja Biskupa pochodzący z 1824 roku i zbudowany w stylu obecnie „barkizującym”. Pierwotny budynek został wzniesiony w tym samym miejscu w XVIII wieku i w tym czasie rzeczywiście w stylu barokowym, jednak po wielu pożarach jakie nawiedziły kościół, doznał on uszkodzenia w takim stopniu, że mieszkańcy początkowo zobowiązali się świątynię wybudować od nowa.
Jak donoszą „źródła”, plany budowy świątyni od początku zostały niezrealizowane a w roku 1824 budowla została rozbudowana przy okazji remontu i tak świątynia przetrwała do roku 1945, kiedy została poważnie uszkodzona w wyniku działań wojennych. Dziś jest to ponownie budowla murowana, przekryta dachem dwupołaciowym pokrytym współczesną dachówką ceramiczną, z wieżą „wpisaną” od czoła budynku. Zamknięta jest półokrągłą absydą, zaś w bocznej elewacji od ulicy przypuszczalnie zachowała się oryginalna barokowa kruchta zakończona ścianką szczytową.
Kościół jest otoczony we fragmencie murem, który być może jest pozostałością pierwotnego, z czasów budowy świątyni. Ciekawostką może być umieszczony zegar słoneczny, widoczny od strony absydy. Wyposażeniem wnętrza przypuszczalnie może być ołtarz główny z obrazem patrona świątyni, a na resztę może składać się m. in. zachowane barokowe sprzęty lub już współczesne. Kościół może być dostępny do zwiedzania raczej w godzinach rannych w niedziele, albo w dni powszechne przed mszą św., wówczas możliwa by była szansa, by zobaczyć wnętrze świątyni.