Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Pluski

Pamiątkowe Krzyże

Warmia w XIX wieku była terenem nie tylko zaciekłych działań wojennych podczas kampanii napoleońskiej czy walki o utrzymanie narodowej tożsamości. Cały ten wiek, to także okres licznych epidemii cholery które przetoczyły się przez całą Europę, dotykając ten region w nie mniejszym stopniu niż pozostałe. Różnice w różnych obszarach Warmii i Mazur polegały tylko na liczbie zmarłych, zazwyczaj w miastach były procentowo mniejsze.

Tamte smutne wydarzenia pozostawiły po sobie cmentarze choleryczne, kapliczki i krzyże oraz różnego typu inne wizualne upamiętnienia. Umieszczone w centrum wsi Pluski Trzy Krzyże to właśnie symboliczny hołd złożony zmarłym wskutek epidemii. Instalacja ta to trzy podobnej wysokości metalowe krzyże wmontowane w kamienne postumenty, oraz stosowna tablica.

Okres zarazy na terenach wiejskich często rodził różne legendy, niektóre ocierające się o prawdziwe fakty inne natomiast będące całkowitym tworem fantazji. W Pluskach opowiada się że epidemia cholery doszła do połowy wsi dziesiątkując mieszkańców i ustała, w drugiej połowie nikt nie zachorował. Nietrudno domyśleć się, iż mieszkańcy ustawili krzyże w tym właśnie miejscu gdzie choroba zatrzymała się. Pytanie dlaczego tak się stało dalej czeka na swoje wyjaśnienie. Faktem jest, że podczas różnych prac melioracyjnych odnajdywano stare pochówki. Na powiązanie ich z okresem panowania cholery wskazuje głębokość grzebania zmarłych.

Od 1885 roku w każdą druga niedzielę października mieszkańcy Plusek wyruszają na sześciokilometrową pielgrzymkę do Orzechowa, modląc się o zdrowie dla siebie i najbliższych na cały rok. Ta łosiera odbywa się również na pamiątkę powstrzymania epidemii i zawsze rozpoczyna się pod Trzema Krzyżami.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pluski
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na