Termin "kolonia" zarezerwowany jest zazwyczaj dla siedlisk o charakterze wiejskim, raczej rzadko spotyka się w połączeniu z osadami należącymi do kolonii miejskiej. Przy opisywaniu usytuowania kapliczek należących terytorialnie do miejscowości Jeziorany należy się jednak posłużyć tym określeniem, mimo, że znajdują się one nawet bardziej w obrębie innych wsi.
Kapliczki umiejscowione przy drogach do Kiersztanowa i Krokowa prezentują bardzo podobne do siebie cechy architektoniczne, charakterystyczne dla obiektów pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Kształt ich bryły, falisty gzyms i proporcje pozwalają właśnie datować je na ten okres.
Kapliczka umiejscowiona w kierunku do Krokowa znajduje się na wysokim poboczu drogi, od jezdni dzieli ją także możliwy do przejścia rów. Front budowli to wysoka i otwarta wnęka z figurą Maryjną w otoczeniu kwiatów wewnątrz. Nadającą swoistego klimatu roślinność odnajdziemy także przed kapliczką. Jest ona w dobrym stanie, widać opiekę okolicznych mieszkańców.
Druga z kolonijnych kapliczek Jezioran usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu, przy rozwidleniu dróg do Kiersztanowa i piaszczystego traktu wiodącego do gospodarstwa rolnego. Od frontu niewielka, przeszklona wnęka kryjąca wewnątrz figury i kwiaty, nad nią ozdobna elewacja w formie krzyża. W przeszłości rosły wokół niej cztery lipy, dziś pozostały tylko dwie ale i one nadają jej dodatkowego wdzięku.
Obydwie kapliczki noszą wyraźne ślady prac remontowych, wtórne tynkowanie czy podmurówka z kamieni polnych. Jest to z pewnością dowód troski o ten jakże warmiński element krajobrazu, jednak przyznać trzeba nadszarpnięto w ten sposób trochę z ich autentyzmu i oryginalności.