Na posesji przy ulicy Gdańskiej 118 od początku XX wieku mieściła się przędzalnia wełny należąca do Henryka Mitke. Zatrudniał 40 robotników, zaś wartość rocznej produkcji wynosiła 35 tys. rubli. W 1903 r. została wzniesiona dla niego willa, która wraz z przylegającym ogrodem stanowiła część tej posesji. Od `1902 r. pod tym adresem funkcjonowała Fabryka Wstążek Jedwabnych Schumpicha i Richtera. Przed wybuchem wojny została przejęta przez Artura Troppe.
Po zakończeniu I wojny światowej właścicielem został Maurycy Holcman, który uruchomił w budynkach Fabrykę Wyrobów Jedwabnych i Sprzedaży Przędzy Jedwabnej, w skład której wchodziły tkalnia i skręcalnia jedwabiu. W latach 30 XX wieku bracia Mintzowie, Izrael i Maks założyli w wolnych pomieszczeniach zakładu Fabrykę Wyrobów Wełnianych - Włókienniczych. Po 1939 r. istniała tutaj tkalnia jedwabiu Juliusza Kergera.
Wraz z upaństwowieniem fabryki, po roku 1945 produkowano firanki oraz koronki. Następnie funkcjonował tu Centralny Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Przemysłu Jedwabniczo - Dekoracyjnego. Obecnie Instytut Materiałów Włókienniczych.