Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Zabytkowy zespół dworca kolejowego

Dęblin

Zabytkowy zespół dworca kolejowego

Drogę Żelazną Nadwiślańską otwarto w sierpniu 1877 r. Zbudowana w ciągu trzech lat, miała długość nieco ponad 500 km i tory o szerokim, rosyjskim rozstawie (1524 mm, podczas gdy standardowa szerokość torów w większości krajów to 1435 mm). Poprowadzono ją tak, aby łączyła strategiczne miejsca – twierdze Nowogieorgiewsk (Modlin), Warszawę (z Cytadelą) i Iwangoród (Dęblin).

Stacja kolejowa w Dęblinie powstawać zaczęła już w 1884 r. Zbudowano (oddalony od dzisiejszego centrum) kompleks budynków, urządzeń technicznych oraz domów mieszkalnych. Wyżsi rangą pracownicy kolei zamieszkali w murowanych, dwukondygnacyjnych willach z pięknymi, mansardowymi dachami. Obok postawiono (zapewne dla „zwyklejszych” kolejarzy) trzy drewniane budynki także o charakterze willowym - z ozdobnymi altanami i facjatą na poddaszu. Wszystkie dachy pokryto blachą ocynkowaną.

Jednopiętrowy, główny budynek dworca powstał w 1900 r. Murowany, ze skromną ale wyrazistą dekoracją elewacji i dwuspadowym, również krytym blachą ocynkowaną dachem. Przylega do niego od wschodu długi, parterowy pawilon drewniany. Uwagę także zwraca dach – mansardowy, posiadający facjaty identyczne z tymi, jakie widzimy na stojących w pobliżu drewnianych willach. Po przeprowadzonym już w XXI w. remoncie i modernizacji, dębliński dworzec został w 2005 r. doceniony przez kapitułę konkursu „Zabytek zadbany”. Zasłużył na to w pełni.

Ciekawostki:

Na ścianie budynku głównego umieszczona jest tzw. płyta podróżnych - tablica pamiątkowa „Ku czci zamordowanych nieznanych podróżnych Polaków w rejonie dworca kolejowego Dęblin przez żandarmów hitlerowskich w latach 1939 – 1944. Cześć ich pamięci”. Niedaleko znajduje się płyta kolejarzy, czyli poświęcony ich pamięci pomnik z pamiątkową inskrypcją „W hołdzie kolejarzom poległym i pomordowanym w latach wojny i okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945”, a kilka kroków dalej stoi w charakterze pomnika zadbany parowóz T49-112 o numerze fabrycznym 1908 wyprodukowany – jak głosi tabliczka – w 1949 r., w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce, w Chrzanowie

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Dęblin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na