Kościół pw. św. Stanisława w Balicach powstał w wyniku przebudowy XIX wiecznego klasycystycznego pałacu Lubienieckich. Po Lubienieckich Balice często zmieniały swoich właścicieli. Pałac sprzedali parafii pw. św. Stanisława utworzonej na początku lat 30. XX wieku ostatni jego właściciele - włościanie Chynek i Panek.
W miejscu sali balowej jest teraz nawa,a dawna kaplica pałacowa służy jako zakrystia. Już wchodząc przez bramę na plac kościelny zaskakują nas greckie amfory na kolumnach zamiast figur świętych. Mury świątyni od południa ozdobione są pilastrami, a od północy półkolistym ryzalitem.Tylko wieża przypomina jakie funkcje spełnia teraz ten obiekt.
We wnętrzu współczesna polichromia przedstawiająca Zaśnięcie NMP. Autorem wystroju rzeźbiarskiego ołtarza w balickim kościele i monumentu Jezusa Chrystusa stojącego przed kościołem jest artysta rzeźbiarz Antoni Kenar.
W Balicach urodził w 1844 roku Włodzimierz hr. Lubieniecki z Lubieńca h. Rola – uczestnik Powstania styczniowego, dziadek mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.