Obecna ulica Dąbrowszczaków to dawna niemiecka Kaiserstraße czyli ulica Cesarska, trakt który miał być najbardziej reprezentacyjną częścią miasta. Znajdowały się tu zarówno bogate kamienice mieszczańskie, a także budynki użyteczności publicznej. W latach 1922 – 1923 wybudowano gmach przeznaczony na siedzibę i mieszkania funkcyjne kierownictwa olsztyńskiej placówki Banku Rzeszy, czyli ówczesnego Reichsbanku. Bank ten został założony w Berlinie w 1874 r., jego olsztyńska filia powstała w 1880 r. przekształcając się następnie w oddział. Olsztyński Bank mieścił się w różnych miejscach ale zawsze przy ul. Dąbrowszczaków. Od 1923 r. na stałe zagościł właśnie w tym nowo wybudowanym gmachu.
Sam budynek nie prezentuje może wybitnych wartości architektonicznych czy artystycznych, należy jednak z pewnością do obiektów o solidnych modernistycznych kształtach, które były typowe dla biurowców z lat międzywojennych XX stulecia. Wzniesiono go z czerwonej cegły licowej, dwupiętrowy, przykryty spadzistym dachem z ceramicznej dachówki. W pierwotnym zarysie poddasze oświetlały lukarny w kształcie mansard. Gmach Banku obejmował część biurową z salą manipulacyjną, lokalami służbowymi i skarbcem. Część mieszkalna to pomieszczenia funkcyjne przeznaczone dla dyrektora, głównego księgowego czy też głównego skarbnika. Budynek był wyposażony w instalację wodno – kanalizacyjną, elektryczną, gazową i centralne ogrzewanie oraz windę do transportu pieniędzy.
W 1945 r. część górnych kondygnacji spłonęła podczas działań wojennych, jednakże dobry stan zachowania murów pozwolił na szybką odbudowę i przywrócenie tego miejsca do użytkowania. Przez kolejne lata dalej mieściły się tutaj różne instytucje o charakterze bankowym. W latach 1997 – 1998 dokonano gruntownej modernizacji budowli, zlikwidowano mieszkania zwiększając przez to powierzchnie biurową. Na zewnątrz kamienica nadal zachowała swój indywidualny, charakterystyczny surowy kształt.
Ciekawostką tego miejsca może być wydarzenie z 1961 r., dokonano wówczas napadu. Nie był to typowy rabunkowy napad na bank, gdyż ofiarą padł strażnik bankowy którego postrzelono i zabrano broń palną. Czterech sprawców wkrótce zidentyfikowano i aresztowano.