Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka

Początki Teatru Nowego sięgają roku 1949. Wówczas to Grupa Młodych Aktorów w której skład wchodzili m.in. Kazimierz Dejmek, Wojciech Pilarski, Janusz Warmiński (wychowankowie Łódzkiej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera) zaproponowała utworzenie nowoczesnego teatru, politycznego. 12 listopada 1949 r. teatr rozpoczął swoją działalność premierą sztuki Vaska Kani "Brygada szlifierza Karhana".

We wstępnym okresie "Nowy" miał swoją siedzibę w "Domu Żołnierza" przy ul. Tuwima (d. ul. Daszyńskiego 34), w roku 1951 został przeniesiony do budynku przy ul. Więckowskiego 15 w którym gra do dziś. Teatr Nowy nierozerwalnie jest związany z postacią Kazimierza Dejmka, jednego z najwybitniejszych artystów polskiego teatru, który pełnił funkcję kierowniczą tej sceny w latach 1952-1961 oraz 1975-1979. Od 14 stycznia 2008 r. nosi jego imię.

Z historii:

Budynek teatru został oddany do użytku 1 września 1912 r. i pierwotnie znajdował się w nim Teatr "Scala". Inicjatorem budowy był adwokat Stefan Kobyliński przy współudziale Eugeniusza Gundelacha. W okresie II wojny swiatowej budynek stał się siedzibą "Theater zu Litzmannstadt". Przed jej zakończeniem teatr uległ częściowemu spaleniu. Po zakończeniu działań wojennych a dokładnie w 1947 r. spalony obiekt przekazano Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Żydów, które to po odbudowie miało umieścić w gmachu Teatr Żydowski. Tak też się stało z tym, że władze miasta przeniosły również do nowego obiektu "Teatr Nowy". Oba zespoły artystyczne 4 lutego 1951 wspólnie zainaugurowały otwarcie teatru i razem dzieliły budynek do 1955 roku.

Ciekawostki:
Teatr Nowy posiada dwie sale: dużą (ul. Więckowskiego 15) i małą (ul. Zachodnia 93).
12 listopada 2014 r. przed wejściem do Małej Sali Teatru Nowego odsłonięto figurę psa Dejmka (ze swym pupilem często przychodził do teatru, który to mu towarzyszył podczas prób). Autorem rzeźby jest Marcin Mielczarek, twórca pomników na "Szlaku Łodzi Bajkowej"

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na