Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego – Sokolarnia działa od kilku miesięcy przy białostockim skansenie i już zjednał sobie olbrzymie grono sympatyków. Otworzył podwoje pod koniec 2014 r. Wyposażony jest w wolierę pokazową z siedmioma budkami sokolniczymi i osiem drewnianych domków będących wolierami hodowlanymi. Całość znajduje się blisko wejścia do skansenu, na terenie zabytkowej zagrody w skład której wchodzi gajówka, stodoła i budynek inwentarski. W gajówce ma powstać dodatkowo wystawa poświęcona historii sokolnictwa.
W wolierach hodowlanych trwają próby rozmnażania ptaków drapieżnych. Jednym z celów projektu jest – obok szeroko pojętej edukacji – reintrodukcja (czyli przywrócenie środowisku naturalnemu) sokoła wędrownego. W Polsce żyje dziko tylko kilkanaście par tych pięknych ptaków. Okazały się być niezwykle wrażliwe na używane swego czasu w rolnictwie pestycydy.
Oprócz sokoła, można już tutaj podziwiać raroga, przepiękną, ważącą ponad 5 kg samicę orła przedniego; myszołowa i niezwykle krzykliwego harissa (myszołowiec towarzyski). Od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-13.00 w Sokolarni organizowane są bezpłatne zajęcia edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych pt. "Nasze ptaki drapieżne i sowy". Warto wcześniej zaanonsować się telefonicznie lub e-mailowo (zwłaszcza w przypadku wycieczek grupowych); turyści indywidualni zapraszani są w soboty na godzinę 12.00.
Sokolarnia w Białostockim Muzeum Wsi ul. Nadawki 21c, 16-010 Wasilków tel. 571 285 107 e-mail: sokolarnia@o2.pl