Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Pomnik i mogiła powstańców wielkopolskich

Opalenica

Pomnik i mogiła powstańców wielkopolskich

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Na wieść o jego wybuchu na terenie Wielkopolski zaczęto spontanicznie tworzyć oddziały powstańcze oparte na polskich organizacjach i stowarzyszeniach. W Opalenicy zalążki oddziału powstały jeszcze przed zrywem powstańczym. Tutejsi powstańcy pod wodzą kaprala Edmunda Klemczaka już 28 grudnia rozpoczęli potyczki z pruskimi żołnierzami. W dniu 2 stycznia 1919 r. sformowano kompanię opalenicką, która wzięła udział w walkach o Nowy Tomyśl i Zbąszyń.

W czasie bojów o Zbąszyń zginęło 6 powstańców z kompanii opalenickiej: Jan Antkowiak, Stefan Bereszyński, Józef Haładuda, Ignacy Finc, Tomasz Ignyś oraz Antoni Kozak. Poległych pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Opalenicy. Na ich grobie w sierpniu 1924 r. wystawiono pomnik. Obelisk został zniszczony przez Niemców w czasie okupacji.

Z okazji 40 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypadającej w 1958 r. na mogile stanął nowy pomnik, zaprojektowany i wykonany przez Kazimierza Bogdańskiego. Oprócz nazwisk poległych umieszczono 6 nazwisk powstańców zamordowanych przez hitlerowców w latach II wojny światowej.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Opalenica
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na