W przeszłości znajdowała się tutaj cerkiew drewniana. Zastąpiła ją cerkiew murowana pw. św. Bazylego wzniesiona w 1800 r. Świątynia zbudowana jest z kamienia na planie prostokąta i przykryta dwuspadowym dachem z wieżyczką na sygnaturkę umieszczoną na jego środku. Poświęcona została jeszcze w tym samym roku 26 września.
Z uwagi na to, że niewielka cerkiew mogła pomieścić tylko niewielką liczbę wiernych, w roku 1936 została rozbudowana i przy okazji odnowiona. Przedłużona została nawa, dobudowano zakrystię oraz kruchtę. Wykonana została polichromia wnętrza, w tym: fresk przedstawiający św. Olgę, św. Kniazia Włodzimierza czy znajdujący się w centralnym miejscu prezbiterium fresk przedstawiający Chrystusa w ogrodzie oliwnym.
Rok 1947 tragicznie zapisał się w historii wioski. Cała ludność Żernicy Wielkiej została wysiedlona, domy zniszczono i rozebrano. Pozostała jedynie cerkiew św. Bazylego przez pewien okres użytkowana przez PGR. Stojąca samotnie, opuszczona cerkiew z roku na rok coraz bardziej niszczała, ale ciągle też przypominała o istniejącej tu niegdyś wsi. W roku 2005 właścicielem terenów Żernicy zostaje przedsiębiorca z Krosna p. Janusz Słabik. Jednym z celów, jaki sobie postawił było odnowienie będącej w ruinie cerkwi. Jej remont rozpoczął się w 2009 r., a już 29.09.2013 r. cerkiew ponownie została poświęcona.
Przy świątyni znajdują się pozostałości cmentarza oraz ustawiony został krzyż na pamiątkę chrztu Rusi.