Wieś Majdy swoją historią sięga XV w., kiedy to w 1436 r. została lokowana na pruskim prawie jako majątek rycerski. Przez wieki była to własność rycerska i szlachecka. W czasach teraźniejszych ze względu na swoje malownicze położenie nad jeziorem Wulpińskim, jest to miejscowość wybitnie o charakterze turystyczno – wypoczynkowym z liczną zabudową typu letniskowego.
W centrum Majd ciekawie wyeksponowana jest neogotycka kapliczka, najprawdopodobniej wybudowana na początku XX wieku. Jest to budowla dzwonniczkowa, murowana z czerwonej cegły licowej i podzielona na trzy kondygnacje. Dół kapliczki tworzy cokół z prostokątnymi płycinami, w części środkowej znajduje się oszklona duża nisza z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem a w elewacji bocznej krzyże. Najwyższy poziom to dwukierunkowy prześwit z półkoliście sklepionymi otworami i przeznaczony na dzwonek, całość nakryta dachem wielospadowym zwieńczonym delikatnym metalowym krzyżem na kuli.
Kapliczkę otacza bardzo ładne oryginalne secesyjne ogrodzenie, które w ten sposób ułatwia jej datowanie. W roku 2014 dzięki środkom mieszkańców kapliczkę gruntownie wyremontowano, odzyskała w ten sposób dawny blask i nowy dzwonek ponieważ poprzednią sygnaturkę skradziono. W ten sposób budowla ta stała się wyjątkowym elementem tej miejscowości.
O tym, iż takie obiekty są niepodważalnym dziedzictwem tego regionu może zaświadczać posesja położona blisko opisywanego miejsca. Odnajdziemy tam kolejną kapliczkę wybudowaną całkiem niedawno, wystrój być może nieco współczesny ale swoim kształtem i budulcem nawiązuje do starych warmińskich tradycji.