Zielona Góra to pełne uroku miasto położone na wzgórzach o długiej, kilkusetletniej przeszłości, w której ukształtował się dzisiejszy jego układ urbanistyczny oraz wypełniająca go zabudowa. Dzięki temu spacer ulicami zielonogórskiego centrum jest wspomnieniem dawnych czasów i daje pogląd na wygląd miasta z przełomu XIX i XX wieku, bo w tym czasie ukształtowano ostatecznie to miejsce.
Wiek XIX był w Królestwie Prus okresem wielkich porządków w miastach. Przekształcano dawne układy przestrzenne, zagospodarowywano tereny uzyskane z rozbiórki zbędnych miejskich umocnień, wytyczano nowe ulice i tworzono obszary wypoczynku mieszkańców. Sytuacja ta miała miejsce także w Zielonej Górze noszącej wówczas niemiecką nazwę Grünberg. Dziś możemy podziwiać dzieła ówczesnych architektów, a jest naprawdę co.
Na rogu dzisiejszej ulicy Bohaterów Westerplatte i Placu Bohaterów znajduje się jedna z najciekawszych willi miejskich Zielone Góry. Powstała w 1898 r. przy reprezentacyjnym wówczas Kaiser Wilhelm Platz. Jej mieszkańcem był radca sądowy Alfred Balcke. Po II wojnie światowej secesyjny budynek przejęły Polskie Koleje Państwowe, które we wnętrzach stworzyły dom kultury.
Sprywatyzowany kilka lat temu obiekt, pieczołowicie rewitalizowany jest przez nowych właścicieli. Willa przy ulicy Bohaterów Westerplatte 32 od 22 grudnia 2009 r. jest prawnie chronionym zabytkiem. Wpisu do rejestru dokonano decyzją Lubuskiego Konserwatora Zabytków nr L-363/A. W rejestrze NID budynek nosi identyfikator 729762.