Od października 1944 roku do 23 stycznia 1945 roku w czasie II wojny światowej w walkach o Gołdap (Niemiecka 4 Armia i Rosyjski 3 Front Białoruski) poległo wielu żołnierzy radzieckich. Od roku 1949 roku zaczęto ich grzebać na cmentarzu wojennym w miejscowości Wronki Wielkie, ostatecznie cmentarz został urządzony w listopadzie 1962 roku.
Cmentarz zajmuje powierzchnię około 0,20 ha. Polegli leżą w 32 zbiorowych mogiłach - 1435 osoby z czego zidentyfikowanych jest 337, oraz 1098 niezidentyfikowanych. Jak wielu żołnierzy spoczywa jeszcze gołdapskiej ziemi, tego nikt nie wie. W lutym 2007 r. podczas prac budowlanych odnaleziono szczątki 2 rosyjskich żołnierzy, których pochowano 27 lutego 2007 roku. Obecni przy tym byli ambasador Rosji, wojewoda warmińsko-mazurski i samorządowcy z Olsztyna i Goldapi oraz duchowieństwo. Pochowani żołnierze są ostatnimi których przyjęła cmentarna ziemia.
Na cmentarzu znajduje się pojedyncza mogiła. Spoczywa w niej dwudziestotrzyletni artylerzysta Ormianin Garusza Siergiejewicz Konstantinow. Zmarł na skutek odniesionych ran 4 listopada 1944 roku. Za swe czyny wojenne w walkach o Gołdap, po śmierci otrzymał najwyższy tytuł honorowy - Bohater Związku Radzieckiego.
W latach 1970 -1990 obywatel Białorusi Aleksander Martinczyk dzięki własnemu zaangażowaniu się i pomocy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża wykonał polecenie matki i odnalazł grób najstarszego brata, który poległ w Gołdapi. Od prawie 30 lat przyjeżdża w maju na cmentarz. Wielki szacunek dla tego człowieka. Miłość ojczyzny, życie w pokoju i pamięć o tamtych strasznych czasach tworzy jedno - wzorzec dla młodych pokoleń.