Monument upamiętniający bezimiennych żołnierzy poległych w czasie wyzwalania Ziemi Mieleckiej znajduje się na skwerze przed Starostwem Powiatowym. Od lat budzi wiele kontrowersji albowiem powstał on w 1963 roku przed ówczesnym Domem Partii – siedzibą PZPR w Mielcu. W wolnej już Polsce zdjęto z niego tablicę z napisem : „Chwała bohaterskiej Armii Radzieckiej - wyzwolicielce narodów. W XXXVI rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej 7 XI 1963 r.” Ciekawostką jest fakt iż wykonał go kamieniarz Gucwa wzorując się na prawie identycznym pomniku wdzięczności armii radzieckiej znajdującym się do dziś w Treptower Park w Berlinie.
Na wskutek ciągłych pikiet działaczy Konfederacji Polski Niepodległej, zmieniono tekst na tablicy na : „POMNIK BEZIMIENNEGO ŻOŁNIERZA DLA UPAMIĘTNIENIA ŻOŁNIERZY RADZIECKICH I POLSKICH POLEGŁYCH W CZASIE WYZWALANIA ZIEMI MIELECKIEJ SPOD OKUPACJI HITLEROWSKIEJ W OKRESIE OD SIERPNIA 1944 R. DO STYCZNIA 1945 R.”
Obecna forma pomnika w dalszym ciągu budzi protesty pewnych środowisk zapominających jednak o prawdzie lat niemieckiej okupacji. Dodać tu trzeba, że na cmentarzu wojennym w Mielcu spoczywają prochy ponad czterech tysięcy żołnierzy radzieckich poległych w czasie wyzwalania Ziemi Mieleckiej.
Zaproponował: Jerzy_Zmihorski_stary
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła podkarpackie