Złotoryja może szczycić się ponad 800-letnią lokacją miasta, która była obchodzona w 2011 roku. Miasto to zostało dotkliwie przetrzebione w XV i XVI wieku, gdzie w najgorszym momencie dla miasta miało ono tylko siedmiu mieszkańców. W tym czasie miasto było w przeważającej części drewniane więc często ulegało pożarom (np. w 1554 oraz 1576). Przez miasto przeszła również epidemia dżumy, trzęsienia ziemi w 1590 oraz 1594. Mimo wszystko dzięki działaniom i przywilejom książąt śląskich Fryderykowi I a potem II miasto przeżyło wzrost gospodarczy. Za ich panowania zaczęto budować murowane kamienice. Nie bez znaczenia był fakt, że budujący byli zwolnieni z podatku. Ówcześni budowniczowie wznosili wtedy piękne portale, które niestety do naszych czasów zachowały się tylko na pięciu kamienicach.
Najbogatszy był portal na Rynku 2, do naszych czasów zachowały się tylko resztki obramowania.
Ładnie zachowany i wyremontowany portal znajduje się na ulicy Rynek 13. Jest on typu aediculowego i zdobiony ornamentem okuciowym, a jego wiek datuje się na lata 70-80 XVI wieku. Jednocześnie jest przykładem typowego portalu zabudowy sasko-łużyckiej, która była popularna na Śląsku w tych czasach. Podobny do tego portalu znajduje się przy Rynek 5 z podobnym typem lecz motywem muszli.
Portal domu przy ulicy rynek 10 nawiązuje z kolei do gotyku, datowany jest na rok 1588, na co wskazuje tablica z herbem. Pokazany jest tutaj także renesansowy klucz oraz ornament roślinny. Portal ten był charakterystyczny dla manieryzmu na Śląsku.