Grupa Ukrzyżowania przez znawców miejscowej historii czy sztuki datowana jest na ok. 1928 rok. Postacie "Dramatu" wykonano z białego marmuru. Krzyż z Ukrzyżowanym został postawiony na kaskadowym postumencie składającym się z czterech stopni, wykonanych z kamienia, równo ociosanego albo raczej poddanego tzw. obróbce kamieniarskiej. W centralnym miejscu kaskadowych “schodów” umieszczono Ukrzyżowanego Chrystusa, nieco niżej postawiono figury: Matki Bożej z lewej strony (po prawicy Chrystusa) i po prawej św. Jana.
Figura Chrystusa przedstawiona jest w “scenie” śmierci albo raczej, kiedy już było “po wszystkim”, a więc m. in. po wypowiedzeniu słów: “Niewiasto, oto syn twój!”, potem rzekł do św. Jana: “Oto matka twoja! a po chwili, po podaniu Mu octu do ust, wypowiadając słowa: “Wykonało się!” i skłoniwszy głowę, oddał ducha...
Niewątpliwie postacie Grupy są tak wykonane, iż spoglądając na nie ma się wrażenie, jakby były “żywe”, prawdziwe i “przemawiają” do oglądającego. Grupa, według niektórych podobno jest ulokowana w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się ołtarz dawnego michałkowskiego kościoła. Faktem jest, iż do 1926 roku, w tym miejscu pozostała jeszcze zachowana w tym czasie część starego kościoła, która ostatecznie została rozebrana w tymże roku.