Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: cmentarze różnych wyznań Cmentarz parafialny przy ul. Poznańskiej (XVIII/XIX w.)

Komorniki

Cmentarz parafialny przy ul. Poznańskiej (XVIII/XIX w.)

Centrum powstałej w średniowieczu wsi Komorniki znajdującej się na południe od stolicy Wielkopolski, Poznania, stanowił kościół św. Andrzeja Apostoła. Świątynię ufundowaną w XII wieku przez biskupów poznańskich, właścicieli dóbr komornickich, otaczał cmentarz grzebalny, na którym spoczywali mieszkańcy miejscowości. Ograniczony teren nekropolii oraz względy sanitarne zdecydowały o jego zamknięciu w końcu XVIII lub na początku XIX wieku. Nowe miejsce wiecznego spoczynku wyznaczono poza wsią, przy dzisiejszej ulicy Poznańskiej. Nekropolia czynna jest do dnia dzisiejszego.

Cmentarz parafialny w Komornikach otacza częściowo XIX-wieczny mur z kutą bramą. W centrum stoi drewniany krzyż, a za nim współczesna kaplica cmentarna Zmartwychwstania Pańskiego. Pomiędzy współczesnymi mogiłami zachowały się nagrobki z XIX stulecia. Wśród nich znajdują się groby Marcina Goldmana, który był właścicielem Komornik w pierwszej połowie XIX w., ks. Stanisława Gajerowicza, proboszcza tutejszej parafii w latach 1823-1853 oraz Antoniego Jaraczewskiego, właściciela pobliskiego Głuchowa oraz uczestnika powstania listopadowego.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Komorniki
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na