Cerkiew w Gorlicach wzniesiona była już XV wieku. Niestety, pozostała po niej jedynie ikona z wizerunkiem św. Mikołaja, która znajduje się w muzeum we Lwowie. Powracający z wysiedleń przeprowadzonych w ramach akcji "Wisła" prawosławni mieszkańcy Gorlic, aby uczestniczyć w życiu parafialnym musieli udawać się do cerkwi w Bielance, Bratnem czy Hańczowej. Arcybiskup Adam, ordynariusz utworzonej w 1983 r. diecezji przemysko-nowosądeckiej, wydanym dekretem z 1985 r. erygował parafię gorlicką.
Do czasu wzniesienia cerkwi nabożeństwa odbywały się w kaplicy domowej. W latach 1986 – 1991 została wzniesiona murowana cerkiew. Świątynię zbudowano na planie krzyża greckiego z kopułą główną i czterema kopułami wokół. W wyposażeniu cerkwi uwagę zwraca piękny ikonostas. Cerkiew upamiętnia męczeńską śmierć księdza Maksyma Sandowycza, rozstrzelanego przez żołnierzy austriackich 6.09.1914 roku.
We wrześniu 2007 r. w cerkwi umieszczone zostały relikwie św. Maksyma Sandowycza (Maksyma Gorlickiego). Obok świątyni usytuowana została metalowa konstrukcja dzwonnicy z trzema dzwonami. 18 lat po zbudowaniu cerkwi parafialnej a dniu 10.03.2009 roku cerkiew podniesiona została do rangi katedry.