Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: militaria Schron bojowy Hohenstein Stellung - Skansen Fortyfikacji Stare Jabłonki

Stare Jabłonki

Schron bojowy Hohenstein Stellung - Skansen Fortyfikacji Stare Jabłonki

W celu ochrony niemieckich Prus Wschodnich, w tym zlokalizowanej tam linii kolejowej oraz węzła drogowego i kolejowego w Olsztynie, w 1937 r. wytyczono Pozycję Olsztynecką (Hohenstein Stellung). Schrony na tej pozycji miały być tylko dodatkowym wsparciem dla głównych sił, które miały stanowić cztery dywizje piechoty z własną artylerią.

W 1938 r. podjęto prace budowlane. W pierwszej kolejności wzniesiono przeszkody z drutu kolczastego i 120 schronów biernych (dwukomorowe obiekty żelbetowe na profilach z blachy falistej). Ze względu na charakterystykę terenu (lasy i liczne jeziora) zdecydowano o budowie, tylko przy głównych drogach, schronów bojowych wyposażonych w ckm. Stanowisk tego rodzaju wybudowano 11. Były one wysunięte na ok. 500 m przed linią schronów biernych. Już w trakcie budowy schronów bojowych postanowiono o ich rozbudowaniu o pomieszczenie dla armaty przeciwpancernej.

We wrześniu 1939 r. linia stanowiła zabezpieczenie zaplecza dla 1. Korpusu 3. Armii niemieckiej. Po Kampanii Wrześniowej fortyfikacje znalazły się na zapleczu frontu. W 1944 r., w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, rozpoczęto rozbudowę umocnień – wybudowano rowy przeciwpancerne, stanowiska ringstand i kochbunker. 21 stycznia 1945 r. Niemcy opuścili bez walki Pozycję Olsztynecką przed, zmierzającą do Elbląga, 5. Armią Pancerną. Już po zakończeniu wojny schrony bierne były wykorzystywane przez partyzantkę antykomunistyczną m.in. oddział mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Schron bojowy w Starych Jabłonkach znajduje się nad Jeziorem Szeląg Mały przy kanale łączącym je z Jeziorem Szeląg Wielki. Był uzbrojony w dwa ciężkie karabiny maszynowe – do ognia czołowego (MG 08) i do obrony wejścia (MG 34) oraz armatę przeciwpancerną kalibru 37 mm (PAK wz. 35/36). W ścianie czołowej umieszczone były dwie płyty pancerne o grubości 100 mm (dla ochrony armaty i ckm). W tylnej części pomieszczenia armaty znajdowały się dwuskrzydłowe drzwi pancerne. Umożliwiało to wytaczanie działa z bunkra i strzelanie z pozycji polowych.

W 2014 r. w oparciu o ten schron i 5 schronów biernych został utworzony przez Koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie Skansen Fortyfikacji Stare Jabłonki.

Zaproponował: wifo

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Stare Jabłonki
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na