Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Symbol i maskotka miasta – Miś Maciuś

Gniew

Symbol i maskotka miasta – Miś Maciuś

Nieopodal kościoła pw. św Mikołaja, na frontowej ścianie starej kamienicy stoi niewielka figurka. Powstała ona z inicjatywy księdza Zbigniewa Rutkowskiego. Figurka wysokości 75 cm i wadze 30 kg została wykonana z brązu, jest czarna i przypomina murzynka, ale to nie jest murzynek. Jest to figurka Misia Maciusia, która od 2010 roku jest symbolem i maskotką miasta.

Podobno miś ma swoją krawcową, która szyje mu stroje na różne okazje. Misia można zobaczyć ubranego między innymi w strój kibica, kominiarza, lekarza czy strażaka.

Powstanie figurki misia jest związane z legendą związaną z bitwą stoczoną pod Gniewem z wojskami szwedzkimi. Legenda ta zapisana została na tablicy umieszczonej pod figurką misia. Otóż jesienią 1626 roku doszło do bitwy w okolicach Gniewu. Wszyscy mieszkańcy miasta przyłączyli się do wojsk króla Zygmunta III Wazy i walczyli ramię w ramię z wojskami króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa. Kiedy dzwony kościoła św. Mikołaja wzywały na mszę świętą, ale nikt z ludzi się nie pojawił. Przybyły za to dzikie zwierzęta wypłoszone z lasów i łąk zgiełkiem bitwy i hukiem armat. Wbiegły do miasta prowadzone przez misia Maciusia, udały się do pustego kościoła i tam modliły się prosząc Boga o dar pokoju. Podobno obecnie spacerując wieczorem w pobliżu kościoła słychać jak Miś Maciuś i inne zwierzęta proszą o zgodę miedzy ludźmi i o ich przyjaźń z przyrodą.

Niewątpliwie Miś Maciuś jest jedną z atrakcji turystycznych miasta Gniew.

Warto wiedzieć: W Zakopanem w 2013 roku powstało muzeum misiów. Wsród zgromadzonych tam eksponatów znajduje się również Miś Maciuś z Gniewa.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Gniew
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na