Krzemień pasiasty występuje na świecie tylko w jednym jedynym miejscu – na terenie Ziemi Sandomierskiej. Jego niekwestionowaną zaletą oprócz piękna jest unikalność. Jest rzadszy od diamentu – najdroższego kamienia świata. Turyści odwiedzający Sandomierz spotykają ten wyjątkowy kamień na stoiskach, w galeriach i w Muzeum Ziemi Sandomierskiej na Zamku.
Za głównego popularyzatora krzemienia pasiastego w jubilerstwie uznaje się sandomierskiego artystę Cezarego Łutowicza. To on w latach 70-tych wprowadził ten niezwykły kamień jako element biżuterii. Dziś krzemień pasiasty mają w swojej ofercie najlepsze, renomowane sklepy jubilerskie. Pracownia artysty znajduje się w Sandomierzu na Starówce przy Pl. Poniatowskiego 4 obok Urzędu Miasta.
Naprzeciw pracowni w 2013 roku został zainstalowany pierścień z olbrzymim krzemieniem pasiastym. Całość waży 80 kilogramów a osadzony w nim kamień z logo Sandomierza ok.30 kg. Pomysłodawcą tej instalacji jest również Cezary Łutowicz a w Jego zamiarze pierścień ma promować Sandomierz jako Światową Stolicę Krzemienia Pasiastego – Kamienia Optymizmu.
Zaproponował: Jerzy_Zmihorski_stary
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła świętokrzyskie