Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Gady

Warmińskie kapliczki

Historia tej niewielkiej miejscowości zaczyna się 28 maja 1369 roku, wtedy to Gady otrzymały akt lokacyjny jako niemiecka wieś Hoenveltcz. Przez wieki nazwa zmieniała się przyjmując kolejno brzmienie pruskie i niemieckie. Funkcjonujące dziś Gady po raz pierwszy pojawiły się w 1879 r.

Wieś może się pochwalić dwiema starymi kapliczkami wzniesionymi przez okoliczną ludność jako wota dziękczynne. Umiejscowione są w centrum wsi i przy wyjeździe z niej. Pierwsza z nich została wybudowana w I połowie XIX w. Wyróżnia się w niej styl neobarokowy, co wybitnie podkreśla jej forma. Jest to budowla dwukondygnacyjna o zwartej bryle oraz niskim cokole, murowana i otynkowana. Jej front prócz dwóch wnęk ozdobiony jest wydatnym i faliście wygiętym gzymsem międzykondygnacyjnym oraz profilowanym gzymsem podokapowym.

W roku 1927 kapliczkę gruntownie wyremontowała rodzina Certów, dlatego też w niektórych wydawnictwa niemieckich określana jest nazwa „Certas Kapelle”. Kolejny remont przeprowadzono w 1966 r. gdyż po działaniach wojennych kapliczka była w bardzo złym stanie, nosiła jeszcze widoczne ślady zniszczeń od kul. Ostatniej renowacji dokonano w 2014 r., i o tym zaświadcza metalowa chorągiewka na szczycie dwuspadowego daszku.

Remonty takich budowli to temat łączący drugi taki obiekt w Gadach - neogotycka kapliczka znajdująca się przy wylocie do Olsztyna również otrzymała nowy wizerunek w tym samym roku. Wybudowana została w 1931 r. przez Antona Loberta. Na metalowej chorągiewce widnieje błędna data 1929. Jest ona dwukondygnacyjna, murowana i otynkowana. Głównym wystrojem jest głęboka wnęka otwierająca się ostrołukowymi przeszklonymi otworami na trzy strony.

W niszy umieszczono liczne elementy religijne oraz kompozycję kwiatową, całość konstrukcji przykrywa wielospadowy betonowy daszek. Kapliczka jest bardzo ładna a dodatkowego uroku przysparza jej najnowsza kolorystyka oraz zasadzony przez fundatora i nadal pięknie rosnący obok niej kasztanowiec, dość nietypowe drzewo dla tego typu obiektów.

Obydwie kapliczki są bardzo dobrym przykładem nie tylko dbałości o tradycję, ale przede wszystkim są przykładem właściwej opieki. Przeprowadzane współcześnie remonty często potrafią zatrzeć pierwotne kształty i co za tym idzie zatracić ich dawny urok. W przypadku odnowionych kapliczek w Gadach, to nadal posiadają one tego samego ducha którego tchnęli w nie fundatorzy i budowniczowie.

Kapliczka znajdująca na końcu wsi przy wyjeździe w kierunku Olsztyna, w 1993 roku wpisana została do rejestru zabytków.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Gady
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na