Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Warszawska Fabryka Sprężyn zwana „Drucianką”

Warszawa

Warszawska Fabryka Sprężyn zwana „Drucianką”

Warszawska Fabryka Sprężyn zwana „Drucianką” mieściła się przy ulicy Objazdowej 1 w warszawskiej dzielnicy Praga Północ. Swoją działalność rozpoczęła w 1899 r. jako Spółka Akcyjna Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ. Projekt zabudowań fabrycznych wykonał architekt Kazimierz Loeve.

Budynek portierni i administracyjny zostały wzniesione w tzw. stylu „ceglanym”, który funkcjonował na przełomie XIX i XX w. i był typowym przykładem ówczesnej architektury municypalnej i przemysłowej. Wykonane były z czerwonej cegły, a zdobienia nawiązywały do form neogotyckich. Od początku swego istnienia zajmowała czołową na terenie Królestwa Polskiego pozycję jeśli chodzi o produkcję gwoździ, drutu kolczastego i łańcuchów. Zarządzana była przez Belgów z siedzibą w Brukseli. W okresie II Rzeczpospolitej w zakładzie pracowało ponad 360 robotników. „Drucianka” miała istotny wpływ na robotniczy charakter dzielnicy, który trwale wpisywał się w krajobraz społeczny i kulturowy Pragi.

We wrześniu 1939 r. podczas bombardowania część budynków uległa zniszczeniu. Na terenie fabryki w połowie 1940 r. została zorganizowana działalność konspiracyjna po przez kolportaż tajnej gazetki. W wyniku kolaboracji z Niemcami jednego z robotników w październiku 1940 r. okupanci hitlerowcy otoczyli fabrykę i aresztowali ponad 30 robotników, wśród których był Karol Wójcik. Zostali oni wywiezieni do obozu zagłady w Oświęcimiu, gdzie większość z nich poniosła śmierć. Zginął tam także Karol Wójcik, wieloletni pracownik fabryki, działacz Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, Komunistycznej Partii Polskiej. Fakt ten upamiętnia tablica na fasadzie budynku, umieszczona w 10 – tą rocznicę śmierci w dniu 10 marca 1951 r.

W 1944 r. z inicjatywy Władysława Dworakowskiego powstał komitet samoobrony fabryki, który miał na celu ochronę zakładu przed grabieżą. Dzięki czemu w czasie ewakuacji fabryki, zostały ukryte przed Niemcami pasy transmisyjne, smary, cynk, ołów itp.

W 1946 r. zakład został znacjonalizowany i wznowił produkcję pod nazwą Warszawska Fabryka Drutu i Gwoździ im. Karola Wójcika. W 1952 r. został przekształcony na Warszawską Fabrykę Sprężyn, który zajmował się produkcją sprężyn dla przemysłu lotniczego, rolniczego i motoryzacyjnego w tym dla fabryki samochodów na Żeraniu. Swoją działalność zakończył w 2000 r.

W 2010 r. zabudowania „Drucianki” zostały wpisane do rejestru zabytków.

Zaproponował: baspan2050

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na