Przed budynkiem dawnej plebanii należącej kiedyś do dawnej gminy ewangelicko-augsburskiej stoi nawiązujący do bryły dzisiejszego Urzędu Stanu Cywilnego budynek, ale tym razem pierwotnie pełniący funkcję domu parafialnego wspomnianej gminy wyznaniowej, wraz z przedszkolem. Został zbudowany nieco później od plebanii ( datuje się go na okres po roku 1911 ), przypuszczalnie według projektu Jürgena Krögera, gdyż posiada podobne cechy, co jego wcześniejszy niemal “bliźniaczy wzór”.
Jest to budynek o dwóch kondygnacjach, murowany z cegły pełnej, klinkierowej, w stylu - podobnie jak plebania - tzw. “półmodernistycznym”, z tynkowanymi elementami dekoracji architektonicznej, przekryty dachem mansardowym łamanym, pokrytym dachówką ceramiczną typu holenderka. W elewacji frontowej posiada prostokątny ryzalit ( dwa w tylnej ) zdobiony przez kamienny portal zakończony półokrągłym łukiem, podparty flankowanymi kolumnami z jońskimi kapitelami.
I tak przyglądając się bryle budynku można odnieść wrażenie, iż - tak jak wspomniałem wcześniej - jest to łudząco bliźniacza budowla w stosunku do dawnej plebanii, ale jednak nieco się od niej różniąca chociażby posiadaniem drugiego wejścia z boku elewacji frontowej, prowadzącego zapewne do pomieszczeń dawnego przedszkola, a także obecnymi na elewacji bocznej od strony ulicy - czymś w rodzaju lekko wystającyego przed lico muru ryzalitu bądź tzw. pseudoryzalitu albo lekko wystających pilastrów wykonanych z cegły, tworzących element wkomponowany w lico muru .