Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Dzikowiec

1938 - ultimatum Litwie

Pod koniec wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i zajęciu Wilna w wyniku „buntu Żeligowskiego”, dyplomatyczne stosunki polsko–litewskie uległy zerwaniu. Poważne napięcia miedzy obu krajami utrzymywały się do wiosny 1938 roku. Agresywna polityka Niemiec nazistowskich w Europie w tym okresie stwarzała nikłe szanse na normalizację stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Litwą. Jednak incydent zbrojny na granicy koło wsi Marcinkańce omal nie doprowadził do wojny pomiędzy obydwoma krajami.

11 marca 1938 roku w czasie patrolu polskich pograniczników, doszło do wymiany strzałów z Litwinami próbującymi nielegalnie przekroczyć granicę. W wyniku tej potyczki śmierć poniósł polski żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza strzelec Stanisław Serafin. W związku z incydentem, 17 marca rząd polski za pośrednictwem litewskiego posła w Tallinnie wystosował ultimatum do rządu litewskiego z żądaniem natychmiastowego nawiązania normalnych stosunków dyplomatycznych bez żadnych warunków wstępnych. Pomimo negatywnych reakcji kilku europejskich państw na postawę Polski, 19 marca rząd Litwy przyjął żądania, co pozwoliło unormować stosunki.

Strzelec Stanisław Serafin pochowany został na cmentarzu w Marcinkańcach, obecnie teren Litwy, na kwaterze żołnierzy polskich poległych w roku 1920. Poległy pogranicznik pochodził z Dzikowca. To duża wieś gminna położona na Płaskowyżu Kolbuszowskim. Na placu obok kościoła, w lipcu 1938 roku odsłonięty został pamiątkowy kamień upamiętniający śmierć Stanisława Serafina. Na uroczystości obecny był ówczesny premier polski, Felicjan Sławoj Składkowski. Odnowiony pomnik znajduje się do dziś w Dzikowcu ku przestrodze potomnym: jak niewiele trzeba aby rozpętać wojnę.

Zaproponował: Jerzy_Zmihorski_stary

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Dzikowiec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na