Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Tablica upamiętniająca Stefana Korbońskiego

Praszka

Tablica upamiętniająca Stefana Korbońskiego

Ten znany działacz ruchu ludowego, urodził się w 1901r. w Praszce. Od najmłodszych lat wykazywał się troską o polską niepodległość. Najpierw jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, w czasie wojny polsko - bolszewickiej brał udział w obronie Lwowa. W 1921r. był uczestnikiem III Powstania Śląskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym wstąpił do PSL- wyzwolenie, które później przekształciło się w Stronnictwo Ludowe. Swoją ofiarną służbę wykazał również w czasie II wojny światowej, w czasie której pełnił wysokie stanowiska dowódcze tj. Kierownictwa Walki Cywilnej przy delegaturze Rządu na Kraj, od 1943r. był szefem Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej. Rok później mianowany na dyrektora Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu na Kraj. Od 1945r. we władzach naczelnych PSL.

W tym też roku został posłem na Sejm Ustawodawczy. Wraz ze wzrostem represji władzy PRL-u, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie opublikował wiele znaczących publikacji nt. Armii Krajowej, za co został doceniony. Został wielokrotnie odznaczony min.: Krzyżem srebnym Virtuti Militari, Krzyżem Armii Krajowej, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, czy Orderem Orła Białego (pośmiertnie w 1995r.) Zmarł w 1989r, w Doylestown. W 2012r. odbył się jego ponowny pogrzeb w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie spoczął obok swojej żony Zofii, zmarłem w 2010r. W 1994r. w Praszce, na murze kamienicy w której się urodził i mieszkał umieszczono pamiątkową tablicę ku jego pamięci. Tablica znajduje się przy ulicy Senatorskiej, obok kościoła NMP.

Zaproponował: mafi_87

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Praszka
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na