Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Brzozowy krzyż przy ulicy Wolskiej

Warszawa jest miastem, w którym niemal na każdym kroku spotkać można miejsca pamięci narodowej. Dotyczą wydarzeń z całej historii miasta, ale najwięcej z nich odnosi się do tragicznych dni ostatniej wojny. Szczególnie dużo takich upamiętnień spotkamy w dzielnicy Wola. Związane są z miejscami mordów na mieszkańcach dzielnicy w odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego nazywanych rzezią Woli. Jedno z miejsc upamiętniających ofiary hitlerowskiego terroru na Woli znajduje się u zbiegu ulic Wolskiej i Grabowskiej.

Na trawniku przy domu nr 113 stoi brzozowy krzyż z tabliczką. Krzyż ten upamiętnia dawnego właściciela gruntów na dzisiejszym osiedlu Odolany, działacza społecznego oraz członka Polskiego Związku Producentów Warzyw Ignacego Grabowskiego. Grabowski w czwartym dniu powstania został wywleczony ze swojego domu przez żołnierzy pacyfikujących Wolę. Wraz z 11 członkami rodziny został rozstrzelany przed swoją posesją.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na