Murowana kaplica przy obecnym kościele w Przegędzy została wzniesiona w stylu klasycystycznym w 1840 roku przez jednego z mieszkańców miejscowości, Józefa Piątka. Jest to budowla murowana, otynkowana, przekryta dachem dwupołaciowym. Na jego kalenicy osadzono wieżyczkę na sygnaturkę, której podstawa to koło. Jej korpus w kształcie prostopadłościanu przekryty jest daszkiem stożkowym pokrytym drewnianym gontem, zwieńczonym krzyżem.
Elewacja frontowa, podobnie jak pozostałe, posiada po bokach lekko wysunięte lizeny. Otwór drzwiowy jest wpisany w coś w rodzaju ryzalitu, który częściowo przypomina jakby fragment jakiegoś zamku. Ściankę szczytową od pozostałej części kaplicy oddziela okap zdobiony dachówką ceramiczną typu karpiówka. W jej najgłębszej bruździe znajduje się figurka Chrystusa Zwycięzcy (Salwatora), a w mniejszej Matki Boskiej Bolesnej z Chrystusem Zdjętym z Krzyża.
Elewacje boczne są doświetlone małymi kwadratowymi okienkami. Do niedawna we wnętrzu znajdował się obraz “Ukrzyżowanie” datowany na XVIII wiek, który trafił do kaplicy z rozebranego na początku XIX wieku drewnianego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Rybniku. Od 1946 roku, w niedziele i święta odprawiane były w kaplicy msze św. Zwłaszcza dla starszych mieszkańców miejscowości.
Z chwilą wybudowania kościoła, kaplica spełnia funkcję kaplicy cmentarnej. W 1966 roku, kaplica została przesunięta i odnowiona.