Szklarska Poręba (niem. Schreiberhau) swoje początki ma w XIV wieku. Najstarsza część powstała w 1366 r. w miejscu kościoła ewangelickiego, a obecnie rzymsko-katolickiego pw. Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie Górnej. Najszybszy rozwój miejscowości nastąpił od drugiej połowy XIX wieku, kiedy zaczęta doceniać walory klimatyczne jej okolic. Dały one impuls do budowy na jej terenie licznych sanatoriów i pensjonatów. Wiele z tych wzorowanych na architekturze alpejskiej budowli zdobi miasto do dziś.
Do najokazalszych obiektów Szklarskiej Poręby należy kompleks NZOZ Szpital Chorób Płuc i Nowotworów "IZER-MED" Spółka z o.o. znajdujący się w Szklarskiej Porębie Dolnej. Jego historia rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, gdy podjęto organizację ośrodków leczenia szerzącej się w Prusach gruźlicy. Zapadła wówczas decyzja o budowie dwóch centrów pulmonologicznych. Jedno z nich zlokalizowano w Karkonoszach, a drugie w okolicach Hannoweru.
Szklarskie sanatorium powołane przez Prusko-Heskie Towarzystwo Kolejowe zaczęło funkcjonować w 1904 r. Sanatorium "Moltkefels" (pol. „Kamień Moltkego”) składało się z kompleksu obiektów z imponującym, liczącym 110 m długości szpitalem oraz parkiem. Lecznica do 1945 r. przeżywała różne koleje losu, a w czasie obu wojen była szpitalem wojskowym.
Po II wojnie światowej przejęły obiekty Polskie Koleje Państwowe wznawiając leczenie chorób płuc. Od 2002 r. placówka działa jako prywatny szpital prowadzony przez spółkę powołaną przez jego pracowników. Położone wśród lasów dawne sanatorium kolejowe "Moltkefels" najładniej prezentuje się ze stoków Szklarskiej Poręby Górnej