Ulica Franciszkańska (Franzstrasse) w okresie istnienia Litzmannstadt Getto była objęta jego granicami. W większości stojących do dziś budynków, w ówczesnym okresie władze getta utworzyły resorty i kolektywy. W kolektywach umieszczano deportowanych do "zamkniętej dzielnicy". Warunki jakie w nich panowały były straszne. Na jednego mieszkańca przypadało 0,4 m², za toaletę najczęściej służyło wiaderko na korytarzu a zimą ogrzewali się nawzajem swoimi ciałami...
Dla tych biednych, zastraszonych, bezbronnych ludzi zakwaterowanie w kolektywie było najczęściej ich ostatnim meldunkiem w życiu przed drogą do obozu. Przy ul. Franciszkańskiej 15 znajduje się kamienica, w której do października 1941 r. funkcjonowała szkoła. Następnie w jej wnętrzach utworzono Kolektyw Praga II (siedziba przesiedleńców z Pragi). Od maja 1942 r. działał w nim Resort Bieliźniarski i Odzieżowy.
Warto wspomnieć, że do getta trafiły transportem z Pragi siostry Franza Kafki - Gabriele Hermannova (ul. Franciszkańska 13/15) i Valerie Pollakowa (ul. Franciszkańska 29).