Kiedy na początku lat dwudziestych XX wieku Niemcy zostali zmuszeni do stworzenia nowej placówki granicznej odpowiadającej Zbąszyniowi, który znalazł się na terenie Polski, rozpoczęli budowę kolejowej stacji węzłowej o nazwie Nowy Zbąszyń (Neu Bentschen). Przy węźle powstało osiedle dla pracowników obsługujących go służb. Wraz z nimi zaczęli osiedlać się tutaj rzemieślnicy i handlowcy. Właśnie te grupy zawodowe tworzyły społeczność katolicką osady liczącą około 300 osób.
Nowa osada weszła w skład parafii w pobliskim Kosieczynie. Odległość dzieląca Neu Bentschen od Kosieczyna były głównym powodem podjęcia starań o budowę własnej świątyni w osadzie. Zabiegi katolików uwieńczone zostały sukcesem i w latach 1929-1930 wzniesiono kościół przy dzisiejszej ulicy Kościelnej.
Obiekt otrzymał modernistyczną formę z wieżą od północnego wschodu. Nad wejściem znalazły się figury patronów kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nowoczesne wówczas wnętrze ozdobił ołtarz z dużym krzyżem, stacje drogi krzyżowej oraz witrażowe okna. Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła jest obecnie filialną świątynią parafii Macierzyństwa NMP oraz zabytkiem wpisanym do rejestru NID w 2008 r.