07 września 2014 r., w pobliżu karwińskiego kościoła odsłonięto pomnik poświęcony partyzantom Armii Krajowej działającym na terenach Puszczy Noteckiej. Upamiętniono nim jedną z akcji zbrojnych oddziału „Mur” (kryptonim przyjęty od pseudonimu dowódcy Edmunda Marona „Marwicza/Mura”).
W 1940 r. zawiązała się w Drawsku konspiracyjna organizacja „Władysław Sikorski”. Spośród około 200 zaprzysiężonych członków, część osób prowadziła działalność m.in. w niezbyt odległym od Karwina Kamienniku i Chełście. Z czasem zmieniono nazwę na „Puszcza Międzychodzka”, a po połączeniu Okręgiem Poznańskim Armii Krajowej, konspiratorzy funkcjonowali w ramach Obwodu AK Czarnków – „Czerep/Czułkowce”. W wybudowanych w lesie bunkrach partyzanci gromadzili broń i niemieckie mundury. Zdobywali je podczas napadów na niemieckie urzędy leśne lub policyjne i ubierali na akcje bojowe, w czasie których – aby chronić miejscową ludność przed odwetem - posługiwali się także wyłącznie językiem niemieckim.
Pomnik upamiętnia napad dokonany 14 października 1944 na nadleśnictwo w Karwinie (wówczas Hammerheide), podczas którego zdobyto 12 sztuk broni i amunicję. Na płycie, oprócz wymienienia nazwisk osób bezpośrednio związanych z opisywaną akcją, oddano hołd „WSZYSTKIM BOHATEROM działającym na terenie Puszczy Noteckiej w latach 1941 – 1945”.