Józef Bliziński (1827 - 1893) dramaturg i komediopisarz pozytywistyczny, uważany za spadkobiercę komedii fredrowskiej. Jest autorem takich utworów jak: Imieniny, Rozbitkowie, Pan Damazy, Marcowy kawaler, Rycerze kieliszkowi czy Dzika Różyczka. Józef Bliziński poprzez związek z Pelagią z Sokołowskich stał się właścicielem tutejszego majątku. Zauroczony wioską położoną nieopodal Sanu u podnóża Kozińca (521 m n.p.m.) i Żukowca (502 m n.p.m.) postanowił wybudować dworek.
Dworek otoczony parkiem został wzniesiony w okolicy gdzie strumyk Łobozewski wpada do Sanu. Mieszkał tutaj i tworzył w latach 1876 - 1886. To tutaj powstała komedia "Pan Damazy" - komedia, która na konkursie dramatycznym w Krakowie zajęła I - sze miejsce. Komedia "Pan Damazy" wystawiona między innymi na scenach: Lwowa, Poznania czy Warszawy rozsławiła jego imię.
Dla uczczenia 10 - letniego pobytu poety w Bóbrce, na terenie szkoły 20.10.2000 r. została odsłonięta tablica pamiątkowa. Na tablicy umieszczonej na odłamie skalnym umieszczony jest fragment jednego z listów poety "Na początku 1876 roku nabyłem wioskę górską Bóbrkę nad Sanem, w której Kaczkowski osadził był swego Nieczuję". Józef Bliziński, listy.